2025. gada 20. martā Likteņdārzā norisinājās Šveices un Latvijas sadarbības programmas “Vēsturiski piesārņoto vietu sanācija” atklāšanas konference “Pazemes ūdeņi – padari neredzamo redzamu!”, kuras ietvaros Ministrija organizēja izglītojošas un radošas aktivitātes Aizkraukles novada bērniem un jauniešiem – zīmējumu konkursu un ekspedīciju uz piesārņoto vietu Aizkrauklē.
Par godu Pasaules ūdens dienai (22. marts), ar pasākumu saistītās aktivitātes pievēršot nākošās paaudzes uzmanību vides aizsardzības jautājumiem, tai skaitā ilgtspējīgai pazemes ūdeņu apsaimniekošanai un vides kvalitātes uzlabošanai.
Zīmējumi atspoguļo piesārņojuma negatīvo ietekmi un ūdens resursu nozīmi
Š.g. februārī Aizkraukles novada skolēniem Ministrija organizēja zīmējumu konkursu “Pazemes ūdeņi – padari neredzamo redzamu!”. Konkursa mērķis bija rosināt bērnus un jauniešus domāt par pazemes ūdeņiem, to nozīmi un aizsardzību. Konkurss guva lielu atsaucību – tika saņemti 127 skolēnu zīmējumi no Aizkraukles novada vidusskolas, Pļaviņu, Jaunjelgavas vidusskolas, Aizkraukles Mākslas skolas, Seces un Daudzeses pamatskolas, bet visvairāk ‒ no Pļaviņu vidusskolas.
Savos darbos skolēni radoši atspoguļoja pazemes ūdeņu nozīmi dzeramā ūdens nodrošināšanā, pārtikas audzēšanā un ražošanā, dabas ekosistēmas uzturēšanā, sabiedrības veselības un labklājības veicināšanā, uzsvēra piesārņojuma negatīvo ietekmi un nepieciešamību aizsargāt šo nozīmīgo dabas resursu.
Konferencē tika godināti zīmējumu konkursa laureāti:
1.– 4.klases grupā:
1.vieta – Adrians Kaminskis (Pļaviņu vidusskolas 4. klase):
2. vieta ‒ Miks Mucenieks (Aizkraukles novada vidusskolas 4. klase):
3. vieta ‒ Darja Boļšakova (Aizkraukles novada vidusskolas 3.klase):
3.vieta – Dāvis Korotkovs (Aizkraukles novada vidusskolas 3. klase):
5. – 9. klases grupā:
1. vieta ‒ Daniela Romanovska (Pļaviņu vidusskolas 9. klase):
2. vieta ‒ Daniela Šumkova (Pļaviņu vidusskolas 8. klase):
3. vieta ‒ Laura Mironova (9. klase):
10.‒ 12. klases grupā:
1. vieta ‒ Keita Kristiāna Brūniņa (Pļaviņu vidusskolas 11. klase):
2. vieta ‒ Vivāna Jaundzema (Pļaviņu vidusskolas 11. klase)
3. vieta ‒ Renāte Onužāne (Jaunjelgavas vidusskolas 11. klase):
Ministrijas valsts sekretāres Līgas Kurevskas simpātijas balva:
Viktorija Dudareva (Pļaviņu vidusskolas 8. klase):
Šveices vēstniecības simpātiju balvas:
Alise Zvidriņa (Seces pamatsk. 1. klase):
Rojs Mihailovs (Aizkraukles novada vidusskolas 3. klase):
Elizabete Stankeviča (Pļaviņu vidusskolas 8. klase):
Evita Pujāte (Pļaviņu vidusskolas 7. klase)
Keita Kristiāna Brūniņa (Pļaviņu vidusskolas 11. klase):
Skolēnu redzējums vēsturiski piesārņotās teritorijas labiekārtošanai
Ministrija š.g. marta sākumā Aizkraukles novada skolēniem, kuri iesaistījušies Ekoskolu programmā, organizēja ekspedīciju uz piesārņoto vietu Aizkrauklē. Konferences laikā ekopadomes dalībnieki no Aizkraukles novada vidusskolas, Pļaviņu vidusskolas, Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas un Aizkraukles Profesionālās vidusskolas prezentēja savas nākotnes idejas teritorijas izmantošanai un attīstībai.
Ekoskolu audzēkņu priekšlikumi ietvēra modernu vides objektu, izglītojošu un atpūtas zonu izveidi, kā arī interaktīvus risinājumus sabiedrības informēšanai par vides aizsardzību. Ekoskolu audzēkņu priekšlikumi bija ierīkot BMX un slēpošanas trasi, dīķi, kurā ziemā varētu slidot, atpūtas parku, bērnu laukumu ar interesantām spēlēm, suņu pastaigu laukumu ar šķēršļiem un dažādiem citiem elementiem.
Jauniešu idejas izcēlās ar ilgtspējīgiem un ekoloģiskiem risinājumiem, kas veicinātu teritorijas attīstību un tās pieejamību vietējiem iedzīvotājiem. Skolēnu prezentācijas liecināja, ka vides aizsardzība var būt ne tikai lietderīga, bet arī aizraujoša un inovatīva ikvienam no mums.
Prezentācijas pieejamas šeit: Aizkraukles novada vidusskola, Aizkraukles profesionālā vidusskola, Andreja Upīša Skrīveru vidusskola, Pļaviņu vidusskola.
Pasākums apliecināja, ka vides aizsardzība var būt radoša, sniedzot iespēju atklāt neredzamo, kas ir klātesošs redzamajā. Šādas iniciatīvas iedvesmo sabiedrību, tai skaitā bērnus un jauniešus izzināt vidi sev apkārt un rūpēties par tās aizsardzību!
Konferences ieraksts pieejams šeit.
Video par programmu pieejams šeit.
Papildu informācija par programmu pieejama šeit.